Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Kontakt pro podání žádosti o zápis občanů státu EU do seznamu voličů
30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Aktuality > Pozor na platby předem!

Pozor na platby předem!Nakupovat a prodávat zboží na internetu je třeba s větší obezřetností

Počet lidí, kteří nakupují a prodávají na internetových portálech s bazarovým zbožím, se stále zvyšuje a tyto obchody se těší velké oblibě. Ve virtuálním světě je ale třeba chovat se tak, aby se nakupující nebo prodávající nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.

Pozor je třeba dát si při nakupování na webech a sociálních sítích, kde mohou být mezi prodávajícími podvodníci, kteří nabízenou věc ve skutečnosti nevlastní a chtějí se pouze obohatit. Zájemce pak v takových případech zašle na účet prodávajícího peníze, zboží ale poté neobdrží.

O skutečnosti, že nemusí dopadnout dobře nákup bazarového zboží, se přesvědčil muž, který si chtěl pořídit příklepové kladivo. Zareagoval na zveřejněný inzerát a zaslal na účet prodávajícího necelé tři tisíce korun, nářadí ale nezískal a prodávající s ním ukončil veškerou komunikaci.

Jiný podvedený muž chtěl získat lístky na biatlon, po zaplacení dvou tisíc korun mu ale lístky nepřišly a prodávající se stal nekontaktním.

Větší finanční ztrátu utrpěla žena, od které chtěl zájemce koupit řetízek nabízený za jeden tisíc korun. Za pomoci zaslaných odkazů od ní vylákal údaje k platební kartě a z účtu jí zmizelo necelých dvacet tisíc korun.

Pozor je třeba si dát také při nákupech na e-shopech. Mezi seriózními obchody se totiž mohou objevit i podvodné, nabízející neexistující zboží. Může se jednat o domácí spotřebiče, nářadí nebo třeba věci z oblasti motorismu. Zboží je mnohdy nabízeno za výhodné ceny, někdy i o desítky procent levnější v porovnání s  běžnou nabídkou. Platba na e-shopu je ale možná v podstatě pouze předem. Po zaplacení se pak kupující zboží nedočká a o své peníze přichází. Někdy se podvedený nakupující může setkat i s tím, že je mu doručeno zboží zcela odlišné od toho, které si objednal a zaplatil.

Pneumatiky za výhodnou cenu si na eshopu vybrala žena, která na základě zaslané faktury zaplatila přes dva tisíce korun. Zboží ale nezískala a o své peníze přišla.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?

  • Při nakupování na internetu buďte obezřetní
  • Na platbu předem přistupujte u ověřených prodejců, nejlépe prověřených zkušeností
  • Podívejte se před nákupem na recenze a komentáře
  • Nenechat se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
  • Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
  • Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě, které by bylo možné zneužít
  • Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Oddělení tisku a prevence
por. Bc. Jana Kroutilová - tisková mluvčí
tel:+420  974 266 207
mobil: +420 724 186 452
e-mail: jana.kroutilova@pcr.cz