Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Aktuality > PČR - Neklikejte na odkazy zaslané neznámými lidmi

PČR - Neklikejte na odkazy zaslané neznámými lidmiLogo PČR

Tisková zpráva – 30. března 2023

O statisíce přicházejí lidé, kteří chtěli na začátku prodat věc za pár set korun, neklikejte na odkazy zaslané neznámými lidmi a nezpřístupňujte jim své internetové bankovnictví!

Pachatelé se zaměřují na internetové portály a sociální sítě, kde lidé zveřejňují nabídky ke koupi věcí, které už sami nepotřebují. Nemají ale zájem věc koupit, jejich cílem je prodávajícího podvést a připravit ho o peníze. Chybou je reagovat na zaslaný odkaz, přihlašovat se poté do svého internetového bankovnictví a zpřístupňovat přihlašovací údaje a údaje k platební kartě. Prodej věci se totiž může stát pro podvedeného noční můrou. V mžiku může místo zisku přijít o desítky, ale mnohdy i stovky tisíc korun.

Obětí podvodníka se stal muž, který chtěl prostřednictvím internetu prodat tažnou tyč za dětské kolo za necelý jeden tisíc korun. Na zájemce nečekal dlouho, prodej ale neskončil tak, jak si představoval. Domluvili se spolu na využití služeb přepravní společnosti a od zájemce obdržel mejlem odkaz, který rozklikl. Muž vyplnil přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a ke kartě. Následovalo pro něho velmi nepříjemné překvapení, když zjistili, že z jeho účtu zmizelo více než desítkou transakcí celkem přes sto tisíc korun.

Ještě o větší částku přišla žena, která chtěla prodat kabelku prostřednictvím nabídky na sociální síti. Přišla jí zpráva od zájemkyně a následovalo zaslání odkazu. Také v tomto případě žena vyplnila všechny údaje k bankovnictví a dále zadala kód, který jí byl zájemkyní o kabelku zaslán. Když se následně přihlásila do svého internetového bankovnictví, zjistila, že přišla o bezmála 200 tisíc korun.

Jak se podvodníkům bránit

  • Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
  • Na internetové stránky dopravců přistupujte vlastním zadáním, nikoli zaslaným odkazem
  • Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
  • Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě
  • Když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu
  • Pokud autorizujete jakoukoliv platbu, dobře si vždy přečtěte, co autorizujete

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Oddělení tisku a prevence
por. Bc. Jana Kroutilová
tisková mluvčí
tel: +420 974 266 207
mobil: +420 724 186 452
e-mail: jana.kroutilova@pcr.cz