Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Aktuality > PČR - Bezpečně u vody

PČR - Bezpečně u vodypolicieVěnujte pozornost sobě i svým blízkým

Tisková zpráva – 1. července 2024

KRAJ VYSOČINA – I v letošním roce se policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřují v rámci celorepublikového projektu „Bezpečně u vody“ na bezpečný pohyb veřejnosti u vodních ploch. Do preventivní akce jsou zapojeni policisté pořádkové služby a policejní preventisté. Preventivní akce cílí především na bezpečí osob pohybujících se na vodě i v jejím nejbližším okolí.

V období letních prázdnin navštěvují policisté různá koupaliště, vodní plochy a další místa, kde si lidé užívají letního horka, a věnují se jejich návštěvníkům. Ti se od nich mohou dozvědět zajímavé preventivní rady, jak se chovat bezpečně u vody, jak mají na lodích a plavidlech dodržovat všechna bezpečnostní pravidla nebo také zda věnují dostatečnou pozornost u vody svým nezletilým dětem. Důležité jsou i rady ohledně zvýšené pozornosti zabezpečení svých věcí, aby například cennosti, které u vody nepotřebují, raději ponechali doma. To samé platí o viditelných místech ve vozidle, jako jsou například sedadla, které nejsou bezpečným místem pro uložení cenných věcí.

Některá základní bezpečnostní pravidla pro bezpečný pohyb u vody:

 • neskákejte do „neznámé vody“
 • děti neplavce mějte u vody neustále pod dohledem
 • dítě vybavte plaveckými pomůckami, které odpovídají jeho schopnostem
 • u vody i ve vodě věnujte pozornost svému zdravotnímu stavu
 • na lodích a jiných plavidlech dodržujte všechna bezpečnostní pravidla

V rámci preventivních akcí, které budou probíhat napříč celým regionem Vysočina v letních měsících, dostanou návštěvníci letáček s preventivními radami i drobné preventivní předměty, jako např. plováček na klíče či praktická pouzdra s náplastmi. I v letošním roce je preventivní akce „Bezpečně u vody“ propojena s projektem „Řídím, piju nealko pivo“, na kterém spolupracuje Policie České republiky s Českým svazem pivovarů a sladoven, jež v rámci akce dodali různé druhy nealkoholického piva.

Policisté v rámci této preventivní akce apelují na všechny občany, aby během vodních radovánek nekonzumovali alkohol. Alkohol zkrátka na vodu nepatří, protože zvyšuje nejen bezpečnostní, ale i zdravotní riziko při pohybu na a ve vodě.

Bezpečnostní pravidla v rámci zabezpečení věcí:

 • cennosti, které u vody nezbytně nepotřebujete, nechte raději doma
 • vozidlo není bezpečným místem pro uložení cenných věcí
 • jízdní kola zabezpečte proti odcizení
 • nenechávejte své osobní věci a cennosti bez dozoru
 • doklady neukládejte společně s penězi

Jízda na paddleboardu

Velmi oblíbenou aktivitou letních dní je také paddleboarding, tedy vodní sport, kdy jezdec na prkně používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Policisté upozorňují, že i tento druh vodní aktivity s sebou může nést různé nebezpečí, proto je potřeba dodržovat základní pravidla. Než se vydáme na samotnou vodní plochu nebo tekoucí vodu, je třeba zvážit povětrnostní podmínky a plavbu si naplánovat, abychom věděli například, jaký terén vody nás cestou může potkat. Důležitým prvkem paddleboardu je také bezpečnostní lanko, také nazývané jako leash. Toto lanko, které si připevníme na nohu, má hned několik přínosů. Zabraňuje tomu, aby po upadnutí z paddleboardu prkno odplavalo pryč od majitele, může nám dokonce zachránit i život, například při vysoké únavě nebo zhoršených vodních podmínkách. Pokud se vydáme na tekoucí vodu, mělo by toto lanko mít na sobě také pojistku. Paddleboard je zákonem chápán jako malé plavidlo, tudíž jsou jeho uživatelé také účastníky plavebního provozu, kteří musí dodržovat určitá pravidla.

Základní pravidla pro plavce na paddleboardu:

 • dodržování bezpečné vzdálenosti od ostatních plavidel
 • neohrožení posádky druhého plavidla
 • při obeplouvání plavce dodržet minimální rozestup 3 metry
 • za snížené viditelnosti být označen světlem

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

oddělení tisku a prevence

kpt. Mgr. Martin Hron

koordinátor prevence kriminality

tel: 974 261 209

mobil: 725 103 451

e-mail: martin.hron@pcr.cz