Tisková zpráva – 1. července 2024
KRAJ VYSOČINA – I v letošním roce se policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina zaměřují v rámci celorepublikového projektu „Bezpečně u vody“ na bezpečný pohyb veřejnosti u vodních ploch. Do preventivní akce jsou zapojeni policisté pořádkové služby a policejní preventisté. Preventivní akce cílí především na bezpečí osob pohybujících se na vodě i v jejím nejbližším okolí.
V období letních prázdnin navštěvují policisté různá koupaliště, vodní plochy a další místa, kde si lidé užívají letního horka, a věnují se jejich návštěvníkům. Ti se od nich mohou dozvědět zajímavé preventivní rady, jak se chovat bezpečně u vody, jak mají na lodích a plavidlech dodržovat všechna bezpečnostní pravidla nebo také zda věnují dostatečnou pozornost u vody svým nezletilým dětem. Důležité jsou i rady ohledně zvýšené pozornosti zabezpečení svých věcí, aby například cennosti, které u vody nepotřebují, raději ponechali doma. To samé platí o viditelných místech ve vozidle, jako jsou například sedadla, které nejsou bezpečným místem pro uložení cenných věcí.
V rámci preventivních akcí, které budou probíhat napříč celým regionem Vysočina v letních měsících, dostanou návštěvníci letáček s preventivními radami i drobné preventivní předměty, jako např. plováček na klíče či praktická pouzdra s náplastmi. I v letošním roce je preventivní akce „Bezpečně u vody“ propojena s projektem „Řídím, piju nealko pivo“, na kterém spolupracuje Policie České republiky s Českým svazem pivovarů a sladoven, jež v rámci akce dodali různé druhy nealkoholického piva.
Policisté v rámci této preventivní akce apelují na všechny občany, aby během vodních radovánek nekonzumovali alkohol. Alkohol zkrátka na vodu nepatří, protože zvyšuje nejen bezpečnostní, ale i zdravotní riziko při pohybu na a ve vodě.
Velmi oblíbenou aktivitou letních dní je také paddleboarding, tedy vodní sport, kdy jezdec na prkně používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Policisté upozorňují, že i tento druh vodní aktivity s sebou může nést různé nebezpečí, proto je potřeba dodržovat základní pravidla. Než se vydáme na samotnou vodní plochu nebo tekoucí vodu, je třeba zvážit povětrnostní podmínky a plavbu si naplánovat, abychom věděli například, jaký terén vody nás cestou může potkat. Důležitým prvkem paddleboardu je také bezpečnostní lanko, také nazývané jako leash. Toto lanko, které si připevníme na nohu, má hned několik přínosů. Zabraňuje tomu, aby po upadnutí z paddleboardu prkno odplavalo pryč od majitele, může nám dokonce zachránit i život, například při vysoké únavě nebo zhoršených vodních podmínkách. Pokud se vydáme na tekoucí vodu, mělo by toto lanko mít na sobě také pojistku. Paddleboard je zákonem chápán jako malé plavidlo, tudíž jsou jeho uživatelé také účastníky plavebního provozu, kteří musí dodržovat určitá pravidla.
Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
oddělení tisku a prevence
kpt. Mgr. Martin Hron
koordinátor prevence kriminality
tel: 974 261 209
mobil: 725 103 451
e-mail: martin.hron@pcr.cz
Masarykovo náměstí 87, 595 01 Velká Bíteš
Zobrazit na mapě >
DS: 67zb7hf
IČO: 00295647
Pondělí: 08:00 – 11:30, 12:30 - 17:00
Středa: 08:00 – 11:30, 12:30 - 17:00
Čtvrtek: 08:00 – 11:30
Masarykovo náměstí 88, 595 01 Velká Bíteš
Zobrazit na mapě >
DIČ: 25594940
IČO: 25594940