Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Aktuality > Geologický průzkum pro vysokorychlostní trať Praha – Brno

Geologický průzkum pro vysokorychlostní trať Praha – Brno



Mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší se připravuje významný projekt! Plánuje se zde nová vysokorychlostní trať, která propojí Prahu a Brno s Jihlavou. Díky napojení pomocí sjezdu z vysokorychlostní trati budou moci vlaky dojet až na nádraží Jihlava město. Cestující se tak dostanou z centra Jihlavy do Brna za 36 minut nebo do Prahy za přibližně 50 minut. Než však Správa železnic může v přípravě projektu pokročit, je nezbytné zjistit, co se nachází pod povrchem plánované tratě. Odpověď na tuto otázku přinese geologický průzkum.

Zkušební vrty budou provádět geologové z firmy GeoTec-GS, a. s. Vyvrtané vzorky pomohou odborníkům pochopit geologické a vodní podmínky, což je klíčové pro správné projektování trati. Před zahájením průzkumných vrtů budou všichni majitelé dotčených pozemků informováni a dohodnou se s nimi potřebné podrobnosti.

Proč se provádí geologické průzkumy?

Geologické průzkumy jsou nedílnou součástí projektové přípravy všech velkých dopravních staveb, včetně železničních tratí. Při těchto průzkumech se zkoumá složení horninového podloží a vodní režim v místech, kde trať povede. Získané informace se využijí při tvorbě detailní projektové dokumentace a pomohou navrhnout řešení, které minimalizuje dopady trati na blízké i vzdálenější okolí. Například umožní vybrat nejvhodnější opatření, která zabrání poklesu podzemních vod, nebo navrhnout efektivní odvádění povrchové vody od budoucí tratě.

K průzkumu se nejčastěji používají malá nákladní vozidla vybavená zařízením pro průzkumné práce. Vhodná vozidla a technologie se volí podle místních podmínek. Některé odebrané vzorky se pak přepravují do laboratoří k dalšímu zkoumání.

Náhrada škody

Geologové se snaží minimalizovat dopad prováděných prací. Po skončení průzkumu uvedou pozemek do původního stavu a s jeho majitelem provedou oficiální přejímku. Při ní se zaznamenají případné škody a dohodne se jejich kompenzace. Tím je zajištěno, že každý, kdo byl průzkumem dotčen a vznikla mu škoda, bude odškodněn.

vrt-geo.png