Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
Drobečková navigace

Úvod > O městě > Partnerská města > Akce s partnerskými městy > Návštěva ze Slovenska - Hody 2017

Návštěva ze Slovenska - Hody 2017V době konání našich letošních hodů jsme měli čest hostit vítanou návštěvu ze Slovenska, z našeho družebního města, Hanušovic nad Topľou. Delegaci tvořili přednosta městského úřadu Ing. Miroslav Benča, ředitelka městského kulturního střediska Bc. Ĺubica Tomková, vedoucí školského úřadu Mgr. Ĺubica Vargová a pochopitelně také členové a členky FS Vargovčan a muzikanti ĽH Dzugasovci.
Naši slovenští přátelé přijeli už na hodový pátek odpoledne, dokonce o něco dřív než jsme je očekávali, takže neproběhlo jejich přivítání členy Bítešanu, jak bylo plánováno. Naše shledání bylo přesto velmi milé a srdečné. Vzhledem k relativně velkému počtu našich hostů se nepodařilo ubytovat všechny pod jednu střechu a bylo nutné je rozdělit do tří skupin. První z nich byla ubytována v Hotelu U Raušů, kde se jí ujal osobně pan hoteliér Jiří Rauš, druhá v Pensionu U Vrány, o tu se postaral Drahomír Palát, a poslední skupina našla svoje zázemí na pokojích bítešského kulturního domu.
Poté, co se naši hosté zabydleli ve svých pokojích a trošku si odpočli po dlouhé a náročné cestě, nás čekala společná večeře v Selské hospodě U Vrány. Tam jsme se mohli konečně všichni vzájemně pozdravit a starosta našeho města, Milan Vlček mohl konečně celou delegaci přede všemi oficiálně přivítat. Po večeři následoval volný program, aby si naši hosté mohli najít vyžití podle svého gusta a vychutnali si atmosféru našich hodů se vším všudy. Nabízely se jim tradiční sklípky a mázhauzy, stánky s občerstvením, lunapark a v neposlední řadě koncert Petra Bende na náměstí. Přestože k vidění, slyšení i ochutnávání toho bylo všude víc než dost, netrvalo dlouho a většina z nás se opět sešla v Selské hospodě. Vytáhly se nástroje, zpívali jsme, tančili a utvrzovali naši družbu.
Druhý den byl na programu společný oběd v Restauraci U Raušů, kam byli rovněž pozváni další významní hosté, mimo jiné ředitel Technických služeb Ing. Gaizura, ředitelka Základní školy Tišnovská Mgr. Gaizurová a ředitel Základní umělecké školy pan Kratochvíl.
Odpoledne probíhal na náměstí, letos nikoli na hodovém pódiu, ale na krytém pódiu s projekcí na LED obrazovku, již 15. ročník folklórního festivalu Setkání na Podhorácku. Nám, nejstarší sekci národopisného souboru Bítešan, za doprovodu Houslové muziky Bítešan, patřil tradičně závěr odpoledního programu a po nás dostali příležitost naši slovenští kamarádi, aby v krátké ukázce nalákali diváky, na co že se mohou těšit večer, při jejich hlavním vystoupení na bítešském náměstí.
A že se večer bylo na co dívat! Atmosféru vystoupení umocnila tma, takže o to více vynikly jejich barevné kroje (po pravdě řečeno ani nevím, kolik jich v průběhu vystoupení vystřídali), podpořené světelnými efekty a projekcí na LED obrazovku. Diváci měli možnost poslechnout si typické východňárské melodie v podání mladých, temperamentních muzikantů ĽH Dzugasovci a zhlédnout zajímavé choreografie v precizním provedení tanečníků a tanečnic FS Vargovčan.
Sobotní večer byl opravdu nabitý. Jen co skončilo vystoupení Vargovčanu na náměstí, přesouvali jsme se do kulturního domu, kde měl proběhnout večer česko – slovenského přátelství, samozřejmě za účasti zástupců obou našich družebních měst a členů našich folklórních souborů. Večera se dále zúčastnili hodový rychtář s rychtářkou, s konšely a konšelkami, pochopitelně podporováni chasou, a dále pak široká veřejnost. O událost byl tak veliký zájem, že se ještě těsně před zahájením musely doplňovat stoly a židle v sálu, a přesto na všechny příchozí místo k sezení nevyšlo.
Někteří z nás toho stejně moc nenaseděli, protože muzikanti Houslové muziky Bítešan a Ľudové hudby Dzugasovci po celý večer neúnavně hráli a zpívali. Samozřejmě nechyběly ani oficiality, projevy a poděkování, ale většina večera se nesla v neformálním duchu a všichni se spontánně bavili, zpívali a tancovali. Družební večer se zkrátka vydařil!
V neděli ještě členové Vargovčanu svou účastí podpořili hodový průvod, ale hlavní hodový program už museli oželet, protože přišel čas balení, loučení a odjezdu. Čekala je ještě cesta zpátky na východ Slovenska, do jejich domovů v Hanušovcích nad Topľou. A jelikož většina z nich je žáky či studenty, tudíž v pondělí ráno museli jít do škol, bylo zapotřebí přijet v rozumném čase.
Loučení bývá vždycky vřelejší a dojemnější, protože za dobu pobytu vznikají nová přátelství a ta stará se upevňují. Ne jinak tomu bylo samozřejmě i u nás. Vyjádřeno slovy klasika: „jedno oko nezůstalo suché“. Myslím si, že jsme našim přátelům oplatili jejich pohostinnost z loňska, a že si pobyt u nás náležitě užili a budou na nás v dobrém vzpomínat. Stejně jako my! Za sebe můžu prohlásit, že se už teď na další milá setkání moc těším.
Honza Hotárek, Bítešan

Hody 2017
Hody 2017
Hody 2017
Hody 2017
Hody 2017


Fulltextové vyhledávání