Informace o městě

EG.D, a.s. - přerušení dodávky el. energie - Kpt. Jaroše, Na Vyhlídce a Strojní

Odstávka energie

Dne: 08.06.2023 od 07:30 do 08.06.2023 11:00

 

Vypnutá oblast: ulice Kpt. Jaroše, Na Vyhlídce a Strojní

 

Pro případné další informace volejte Nonstop linku EG.D 800 22 55 77 nebo navštivte www.egd.cz, kde najdete další informace o přerušení dodávek elektřiny.

 

Číst více...

EG.D, a.s. - přerušení dodávky el. energie - Rajhradská

Odstávka energie

Dne: 01.06.2023 od 07:30 do 01.06.2023 16:00

Obec: Velká Bíteš

Vypnutá oblast: bude vypnuta část města Velká Bíteš ulice Rajhradská - p.č.4471, p.č.4473/2, p.č.4473/6

 

Pro případné další informace volejte Nonstop linku EG.D 800 22 55 77 nebo navštivte www.egd.cz, kde najdete další informace o přerušení dodávek elektřiny.

 

Číst více...

PČR - Podvody s investicemi do různých komodit

policie

Tisková zpráva – 25. května 2023

Podvody s investicemi do různých komodit

Místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky

V současné době vidíme všude kolem sebe reklamy lákající k investování a následnému rychlému a vysokému zisku. Opak však bývá pravdou. Rizika při investování jsou vysoká a vždy na straně investora. V případě investování přes internet je potřeba zjistit veškeré informace a nenechat se zlákat vidinou rychlého zbohatnutí.

Své o tom ví i muž z Vysočiny, kterému se investice nevyplatila a přišel o více než dva miliony korun. Muž na základě podvodného telefonátu si stáhl program umožňující investice přes internet a investoval ve dvou platbách do plynu, ropy, zlata a stříbra. Následně se stal zprostředkovatel investičního programu nekontaktní.

Další obětí podvodníka se stala seniorka, kterou zaujala reklama na sociálních sítích, která spočívala v investování do akcií energetické společnosti s vidinou rychlého zisku. Žena reagovala na odkaz reklamy a následně byla telefonicky kontaktována podvodníkem. Následně se nechala přesvědčit ke stažení aplikace vzdáleného přístupu do svého počítače, také k provedení dalších úkonů, jako je přihlášení do internetového bankovnictví a převodu finančních prostředků. Poté již pachatel převedl další peníze z účtu poškozené bez jejího vědomí a místo očekávaného zisku vznikla ženě škoda za téměř dvě stě tisíc korun.

Jak se podvodům bránit?

·     Myslete na to, že jakákoliv investice s sebou přináší značná rizika

·     Nepodléhejte reklamám nejen na sociálních sítích

·     Při investování využijte služeb bankovních domů nebo renomovaných poboček finančních společností

·     Neinstalujte, si pro vás neznáme programy/aplikace, to platí i pro vzdálený přístup do vašeho zařízení

·     Nesdělujete informace týkající se vašeho internetového bankovnictví či platební karty

·     Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

oddělení tisku a prevence

por. Ing. Michaela Lébrová

komisař

tel: 974 266 208

mobil: 725 292 419

e-mail: michaela.lebrova@pcr.cz

PČR - Pozor na podvodníky vydávající se za zástupce telefonních společností

policie

Tisková zpráva – 11. května 2023

Podvodníci vymýšlejí stále nové způsoby, jak připravit ostatní o jejich peníze. Je tak nutné mít se na pozoru a být velmi obezřetný, zejména při komunikaci s lidmi, jejichž totožnost si nemůžeme osobně ověřit.

V současné době se začaly objevovat případy, ve kterých se pachatel vydává za operátora/zástupce telefonních společností s tím, že je nutné vyměnit zastaralou SIM kartu. Volající může být muž i žena, dokáže být velmi přesvědčivý a působí sebejistě. Argumentuje zabezpečením telefonu, jeho cílem je ale vylákat zaslané číselné kódy. Podvodník si pak zřídí e-SIM kartu, získá vládu nad telefonním číslem a přístup do aplikací. Následně se snaží dostat k finančním prostředkům majitele telefonu, rychle odčerpat peníze, případně si ještě na účtu podvedeného sjednat úvěr. Naopak majiteli přestane telefon fungovat a ztratí kontrolu nad telefonním číslem, včetně s ním svázanými službami a aplikacemi.

Zkušenosti s tímto typem podvodu má již muž z Jihlavska, který se stal cílem pachatele včera, ve středu 10. května. Muž přijal hovor, volající se mu představil jako operátor telefonní společnosti a informoval ho o nutnosti převedení zastaralé SIM karty na novou e-SIM kartu. Muž poté přijal zprávu a číselný kód volajícímu nadiktoval. Následovalo zaslání dalších kódů, které nic netušící muž opět předal. Podvodník si následně vytvořil novou e-SIM kartu, získal vládu nad daným telefonním číslem a přístup do aplikací. Přihlásil se do účtu, kde má muž uložené virtuální karty a v několika výběrech vybral finanční hotovost v celkové výši 150 tisíc korun. Muži telefon přestal fungovat a následně zjistil, že se stal obětí podvodníka.

Případ policisté prověřují pro podezření ze spáchání trestných činů krádeže, neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a dále neoprávněného přístupu k počítačovému systému a neoprávněného zásahu do počítačového systému nebo nosiče informací.

 

Pachatelé při hovorech rádi využívají dobu, kdy předpokládají, že jsou lidé zaneprázdněni a nemají tak dostatek času na důkladné vyhodnocení nastalé situace. Pozor tak dávejte zejména na nenadálé hovory například v době oběda či večerních hodinách. Nenechte se přesvědčit o nutnosti jednat hned, bez důkladného promyšlení.

E-SIM karty existují, mají podobu vestavěného čipu, který se umísťuje napevno do základní desky telefonu (případně tabletu či chytrých hodinek). Znamená to, že ani nelze aktivovat službu na dálku u mobilních telefonů, které tuto kartu nemají. Myslete také na to, že majitel telefonního čísla si o zřízení e-SIM karty žádá v případě zájmu sám, nikoli aktivní nabídkou „operátora“.

 

Jak se podvodníkům bránit?

 • Při nevyžádaném hovoru od neznámých lidí (ať už se představí jakkoli) nejednejte zbrkle, dejte si vždy čas vše promyslet a nerozhodujte se pod nátlakem
 • V případě pochybností si sami vyhledejte číslo dané společnosti, zavolejte a vše si ověřte. Nikdy nevyužívejte zpětné volání.
 • Nepředávejte cizí osobě ověřovací číselné kódy, které jsou vám na telefon zaslány
 • Mějte také na mysli, že telefonní číslo, které se vám na telefonu zobrazí, může být podvržené

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Oddělení tisku a prevence
por. Bc. Jana Kroutilová
tisková mluvčí
tel: 974 266 207
mobil: 724 186 452
e-mail: <a href="mailto:jana.kroutilova@pcr.cz">jana.kroutilova@pcr.cz

B-BIO s.r.o. - Vývoz digestátu

Vážení občané,

 

v průběhu tohoto týdne dojde k vývozu digestátu z BPS Velká Bíteš. Čas potřebný na vývoz digestátu je odhadován na 6-7 dní. V případě nepřízně počasí se může doba vývozu měnit.

 

Děkujeme za pochopení 

 

B-BIO s.r.o.

 

PČR - Neklikejte na odkazy zaslané neznámými lidmi

policie

Tisková zpráva – 30. března 2023

O statisíce přicházejí lidé, kteří chtěli na začátku prodat věc za pár set korun

Neklikejte na odkazy zaslané neznámými lidmi a nezpřístupňujte jim své internetové bankovnictví!

Pachatelé se zaměřují na internetové portály a sociální sítě, kde lidé zveřejňují nabídky ke koupi věcí, které už sami nepotřebují. Nemají ale zájem věc koupit, jejich cílem je prodávajícího podvést a připravit ho o peníze. Chybou je reagovat na zaslaný odkaz, přihlašovat se poté do svého internetového bankovnictví a zpřístupňovat přihlašovací údaje a údaje k platební kartě. Prodej věci se totiž může stát pro podvedeného noční můrou. V mžiku může místo zisku přijít o desítky, ale mnohdy i stovky tisíc korun.

Obětí podvodníka se stal muž, který chtěl prostřednictvím internetu prodat tažnou tyč za dětské kolo za necelý jeden tisíc korun. Na zájemce nečekal dlouho, prodej ale neskončil tak, jak si představoval. Domluvili se spolu na využití služeb přepravní společnosti a od zájemce obdržel mejlem odkaz, který rozklikl. Muž vyplnil přihlašovací údaje do svého internetového bankovnictví a ke kartě. Následovalo pro něho velmi nepříjemné překvapení, když zjistili, že z jeho účtu zmizelo více než desítkou transakcí celkem přes sto tisíc korun.

Ještě o větší částku přišla žena, která chtěla prodat kabelku prostřednictvím nabídky na sociální síti. Přišla jí zpráva od zájemkyně a následovalo zaslání odkazu. Také v tomto případě žena vyplnila všechny údaje k bankovnictví a dále zadala kód, který jí byl zájemkyní o kabelku zaslán. Když se následně přihlásila do svého internetového bankovnictví, zjistila, že přišla o bezmála 200 tisíc korun.

Jak se podvodníkům bránit

 • Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte
 • Na internetové stránky dopravců přistupujte vlastním zadáním, nikoli zaslaným odkazem
 • Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
 • Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě
 • Když něco prodáváte, kupujícímu stačí, aby znal číslo vašeho účtu
 • Pokud autorizujete jakoukoliv platbu, dobře si vždy přečtěte, co autorizujete

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Oddělení tisku a prevence
por. Bc. Jana Kroutilová
tisková mluvčí
tel: 974 266 207
mobil: 724 186 452
e-mail: jana.kroutilova@pcr.cz

PČR - Podvody s investicemi do akcií energetických společností

policie

Tisková zpráva – 23. března 2023

Místo očekávaných zisků přicházejí o nemalé finanční prostředky

V současné době vidíme všude kolem sebe reklamy lákající k investování a následnému rychlému a vysokému zisku. Opak však bývá pravdou. Rizika při investování jsou vysoká a vždy na straně investora. V případě investování přes internet je potřeba zjistit veškeré informace a nenechat se zlákat vidinou rychlého zbohatnutí.

 

Seniora zaujala lákavá reklama na sociálních sítích, která spočívala v investování do akcií jedné z energetických společností. Muž se po otevření reklamy zaregistroval a následně byl telefonicky kontaktován podvodníkem. Ze svého účtu poslal vstupní balíček k investování ve výši šest tisíc korun. Následně se nechal přesvědčit k instalaci vzdáleného přístupu do svého počítače a mobilního telefonu, také k provedení dalších úkonů, jako je přihlášení do internetového bankovnictví. Poté už pachatel provedl dvě odchozí transakce na zahraniční účty a senioru místo očekávaného zisku vznikla škoda přes šest set tisíc korun.

Obětí podvodníka se stal jiný muž, který přišel bezmála o tři sta tisíc korun. Scénář byl stejný jako v předchozím případě. Reakce na reklamu ze strany poškozeného, následný telefonát s podvodníkem, zaslání finanční částky k počátečnímu investování, umožnění vzdáleného přístupu do svého počítače, přihlášení do svého internetového bankovnictví, následně poškozený autorizoval odchozí platbu, kterou avšak nezadal a z jeho účtu bylo odčerpáno 12.000 EUR.

Jak se podvodům bránit?

 • Každá investice s sebou přináší rizika
 • Nepodléhejte reklamám nejen na sociálních sítích
 • Při investování využijte služeb bankovních domů nebo renomovaných poboček finančních společností
 • Neinstalujte, si pro vás neznáme programy/aplikace, to platí i pro vzdálený přístup do vašeho zařízení
 • Nesdělujete informace týkající se vašeho internetového bankovnictví či platební karty
 • Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete.

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
oddělení tisku a prevence
por. Ing. Michaela Lébrová
komisař
tel: 974 266 208
mobil: 725 292 419
e-mail: michaela.lebrova@pcr.cz