Informace o městě

PČR - Podvody s investicemi do kryptoměn

policie

Tisková zpráva – 9. března 2023

Místo rychlých zisků a výnosů přicházejí podvedení lidé o své úpory

Policisté v Kraji Vysočina prověřují případy internetových podvodů, které mají mnoho společného, a to rychle zhodnotit své finance prostřednictvím investování do kryptoměn. Avšak tyto případy nekončí očekávaným ziskem, ale ve většině případů, přicházejí lidé o své úspory. Policisté by chtěli vyzvat občany k větší obezřetnosti a připomenout jim, že je nutné být opatrný a dodržovat zásady a pravidla, které zajistí jejich penězům větší bezpečnost.

Podvodník telefonicky kontaktoval ženu a informoval ji, že její vklad na kryptoměnovém účtu se zvýšil na 7.000 USD. Jelikož si žena opravdu v minulosti založila investiční účet s kryptoměnami, kam si i zaslala menší obnos peněz, neměla důvod muži nevěřit. Podvodník ženu přesvědčil, že je potřeba si založit směnárenský účet, aby ji mohla být částka vyplacena a že jí se vším pomůže. Žena obdržela do emailu odkaz, který rozklikla, následně si stáhla aplikaci umožňující dálkový přístup do zařízení, čímž neznámé osobě umožnila nekontrolovatelný pohyb ve svém počítači. Následně již stačilo, aby se přihlásila do svého internetového bankovnictví, z něhož podvodník odčerpal a převedl na svůj účet více než sto tisíc korun.  

Další obětí podvodníka se stal muž, kterého kontaktoval „finanční poradce“ pod záminkou zhodnocení finančních prostředků. Muž umožnil vzdálený přístup ke svému počítači, následně došlo k převodu peněz na účet s Bitcoiny, poté došlo k opakovaným platbám sloužících k dobití virtuálního účtu. Všechny prostředky následně byly převedeny do bitcoinových peněženek, které již poškozený neměl pod svojí kontrolou. Muži tak vznikla škoda přes tři sta padesát tisíc korun.

Jak se podvodům bránit?

  • Buďte obezřetní a opatrní, ke každé investici přistupujte jako k rizikové
  • Neinvestujte celé své jmění
  • Chcete-li investovat do kryptoměn, obracejte se na renomované a důvěryhodné finanční instituce
  • Nikdy nic neodsouhlasujte pod nátlakem
  • Neinstalujte si softwary pro vzdálený přístup do svého počítače/ mobilu či jiného zařízení
  • Jestliže se tak již stane, nepřihlašujte se do svého internetového bankovnictví (umožníte tím podvodníkovi přístup k vašim heslům)
  • Ostražitost by neměla chybět ani při neodůvodněném podezřele rychle rostoucím zisku

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

oddělení tisku a prevence

por. Ing. Michaela Lébrová

komisař

tel: 974 266 208

mobil: 725 292 419

e-mail: michaela.lebrova@pcr.cz

INFORMACE Z FINANČNÍHO ÚŘADU PRO KRAJ VYSOČINA

Územní pracoviště ve Velkém Meziříčí

Vážení občané,

dovolujeme si Vás upozornit na to, že se blíží období podávání daňových přiznání k dani z příjmu fyzických osob. V letošním roce bude končit základní lhůta pro podání daňových přiznání dne 3. dubna 2023 (v případě formy elektronického podání 2. května 2023).

Na Územním pracovišti ve Velkém Meziříčí budou od 27. března 2023 rozšířeny úřední hodiny pro veřejnost na všechny pracovní dny, a to:

Úřední hodiny od 1. 1. 2023

podatelna, přejímka daňových přiznání, pokladna a poskytování informací:

pondělí, středa            8:00 – 17:00 hodin

úterý, čtvrtek            8:00 – 15:30 hodin

pátek                          8:00 – 14:00 hodin

pokladna-příjem pouze úhrad správních poplatků a exekučně vymáhaných plateb

 

27. 3. - 31. 3. 2023

podatelna, přejímka daňových přiznání, pokladna a poskytování informací:

denně 8:00 - 17:00 hodin                

pokladna-příjem pouze úhrad správních poplatků a exekučně vymáhaných plateb

 

3. 4. 2023

podatelna, přejímka daňových přiznání, pokladna a poskytování informací: 8:00 - 17:00 hodin

pokladna-příjem pouze úhrad správních poplatků a exekučně vymáhaných plateb

 

V rámci zlepšování služeb České daňové správy budou zaměstnanci finančního úřadu poskytovat ve dnech 22. března a 29. března 2023 službu pro občany Velké Bíteše a okolních obcí v zasedací místnosti MÚ Velká Bíteš, a to v době od 12:00 do 17:00 hodin. V rámci této služby budou poskytovat základní informace k vyplnění daňových přiznání, zajistí převzetí daňových přiznání, provedou kontrolu jejich formální správnosti a případně odpoví na dotazy.

Milan Poledna, ředitel odboru ÚP

Pozor na platby předem!

Nakupovat a prodávat zboží na internetu je třeba s větší obezřetností

Počet lidí, kteří nakupují a prodávají na internetových portálech s bazarovým zbožím, se stále zvyšuje a tyto obchody se těší velké oblibě. Ve virtuálním světě je ale třeba chovat se tak, aby se nakupující nebo prodávající nestal snadnou obětí podvodníka a o své peníze nepřišel.

Pozor je třeba dát si při nakupování na webech a sociálních sítích, kde mohou být mezi prodávajícími podvodníci, kteří nabízenou věc ve skutečnosti nevlastní a chtějí se pouze obohatit. Zájemce pak v takových případech zašle na účet prodávajícího peníze, zboží ale poté neobdrží.

O skutečnosti, že nemusí dopadnout dobře nákup bazarového zboží, se přesvědčil muž, který si chtěl pořídit příklepové kladivo. Zareagoval na zveřejněný inzerát a zaslal na účet prodávajícího necelé tři tisíce korun, nářadí ale nezískal a prodávající s ním ukončil veškerou komunikaci.

Jiný podvedený muž chtěl získat lístky na biatlon, po zaplacení dvou tisíc korun mu ale lístky nepřišly a prodávající se stal nekontaktním.

Větší finanční ztrátu utrpěla žena, od které chtěl zájemce koupit řetízek nabízený za jeden tisíc korun. Za pomoci zaslaných odkazů od ní vylákal údaje k platební kartě a z účtu jí zmizelo necelých dvacet tisíc korun.

 

Pozor je třeba si dát také při nákupech na e-shopech. Mezi seriózními obchody se totiž mohou objevit i podvodné, nabízející neexistující zboží. Může se jednat o domácí spotřebiče, nářadí nebo třeba věci z oblasti motorismu. Zboží je mnohdy nabízeno za výhodné ceny, někdy i o desítky procent levnější v porovnání s  běžnou nabídkou. Platba na e-shopu je ale možná v podstatě pouze předem. Po zaplacení se pak kupující zboží nedočká a o své peníze přichází. Někdy se podvedený nakupující může setkat i s tím, že je mu doručeno zboží zcela odlišné od toho, které si objednal a zaplatil.

Pneumatiky za výhodnou cenu si na eshopu vybrala žena, která na základě zaslané faktury zaplatila přes dva tisíce korun. Zboží ale nezískala a o své peníze přišla.

Jak se podvodníkům ve virtuálním prostředí bránit?

  • Při nakupování na internetu buďte obezřetní
  • Na platbu předem přistupujte u ověřených prodejců, nejlépe prověřených zkušeností
  • Podívejte se před nákupem na recenze a komentáře
  • Nenechat se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
  • Nikdy nesdělujte žádné údaje ke svému internetovému bankovnictví
  • Nikdy neposkytujte číslo platební karty, ani žádné další údaje ke kartě, které by bylo možné zneužít
  • Vždy je třeba si informace ověřovat, dobře si vše rozmyslet a nejednat ukvapeně

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

Oddělení tisku a prevence

por. Bc. Jana Kroutilová

tisková mluvčí

tel: 974 266 207

mobil: 724 186 452

e-mail: jana.kroutilova@pcr.cz

ROK 2023: Sedm prvních zpráv z Kraje Vysočina

Vážení čtenáři,

na začátku každého nového roku si kladu otázku: „Co nás v následujících 12 měsících čeká?“ Prvních sedm věcí, které si spojuji s příchodem roku 2023, s Vámi budu rád sdílet. Budou to snad dobré zprávy i pro Vás.

Těsně před koncem roku 2022 schválila Rada Kraje Vysočina další balík kotlíkových dotací, tentokrát pro nízkopříjmové domácnosti. Tak, jak budou postupně uzavírány smlouvy s úspěšnými žadateli a ti budou prokazovat realizaci výměn starých kotlů, bude probíhat výplata dotací. Celkem je připraveno 116 miliónů korun. Je to agenda na dlouhé týdny, možná spíše měsíce. Pokud jste podali loni žádost, patříte mezi nízkopříjmové žadatele této podpory, prozatím ji nemáte vyplacenou, a potřebujete se tedy informovat o průběhu vyřizování své dotace, využijte naši informační linku 564 602 888, která je k dispozici v pracovní dny v úředních hodinách.

S novým rokem se vyplatí cestujícím v autobusech i vlacích na linkách Veřejné dopravy Vysočiny (VDV) využít tzv. 24hodinovou jízdenku. Mohou si ji pořídit jednotlivci, studující i mládež a výhodně se s ní vyplatí jezdit veřejnou dopravou celým rodinám.V době její 24hodinové platnosti je možné absolvovat libovolný počet jízd v obou směrech.S platností 24 hodin se její zakoupení vyplatí i v případech, kdy se do časového intervalu platnosti vejdete s cestami ve dvou po sobě následujících dnech. Základní cena 24hodinové jízdenky je 150 korun, děti, mládež a studenti za ni zaplatí 75 korun a rodiny (2 dospělí a až 3 děti) pojedou za celkových 300 korun. V rámci jízdenky jsou zavazadlo a pes přepravováni zdarma. Věřím, že to bude vítaný bonus, ke kterému jsme přistoupili s ohledem na Vaše cestovní zvyklosti.

Brzy po Novém roce připravuje Kraj Vysočina ke spuštění své nové www stránky. Jejich podoba má zohlednit přirozené potřeby vyhledávání informací, budou moderní, přehlednější a přístupné z různých mobilních zařízení.

Jihlavská krajská nemocnice od Nového roku začne provozovat vlastní dopravní službu. Převezme ji od Českého červeného kříže, který přestal v Jihlavě působit. Vzhledem k tomu, že současný systém poskytování veřejné zdravotní péče se bez této služby neobejde, rozhodl Kraj Vysočina, že tuto službu zařadí do širokého portfolia aktivit Nemocnice Jihlava. Pro klienty se nic nemění, stále půjde o službu, kterou objednává zdravotnické zařízení a je hrazena ze zdravotního pojištění.

Krajské střední školy se připravují na větší zájem o své obory. Je to dáno silnějším ročníkem, který v roce 2023 vyjde ze základních škol. Nově si mohou deváťáci vybírat i ze dvou zcela nových oborů. Gymnázium a Střední odborná škola Telč otvírá nový obor předškolní a mimoškolní pedagogika, Vyšší odborná škola a Střední škola veterinární, zemědělská a zdravotnická Třebíč je připravena od nového školního roku otevřít pro studenty zcela nový studijní obor s názvem diplomovaný veterinární asistent a s ohledem na velký zájem bude navýšena kapacita oboru energetika, který jako jediný v ČR nabízí Střední průmyslová škola Třebíč. Mimochodem, je to pár týdnů, co byl budoucím středoškolákům nabídnut speciální web o středních školách v našem kraji www.studujnavysocine.cz.

V roce 2023 začne sloužit pacientům nový pavilon Péče o rodinu Nemocnice Pelhřimov. V areálu Nemocnice Jihlava bude mít už na jaře novou adresu více než stovka klientů nového Sociálního centra Kraje Vysočina, v Telči začneme stavět nové výjezdové stanoviště Zdravotnické záchranné služby a v Třebíči zahájí Kraj Vysočina stavbu nového parkovacího domu u krajské nemocnice.

... aještě jedno kulaté výročí. V roce 2023 si připomeneme 300. výročí úmrtí a odkazu architekta mistra Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Tento geniální architekt s italskými kořeny se proslavil svým jedinečným stavebním a architektonickým stylem. V České republice jeho rukopis nese osm desítek projektů a realizovaných staveb, celá čtvrtina Santiniho odkazu pak leží na Vysočině, včetně poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou, který byl v roce 1994 zapsán na seznam UNESCO. Přehled všech připravovaných akcí věnovaných jeho dílu bude postupně zveřejňován i na našem turistickém portálu vysocina.eu. Už nyní rád upozorním na datum 8. září 2023, kdy bude možné v želivském klášterním kostele Narození Panny Marie pozorovat symbolické putování koruny, resp. hru paprsků světla na hlavním oltářním obraze. Tento úkaz je možné sledovat pouze jeden konkrétní den v roce.

Další informace, především pak ty z oblasti krajských investic do dopravní infrastruktury, pro Vás budu mít opět příští měsíc.

Krásný a úspěšný rok 2023 Vám přeje za Radu Kraje Vysočina

Vítězslav Schrek, hejtman Kraje Vysočina

PČR - zábavní pyrotechnika

policie

Tisková zpráva – 13. prosince 2022

Policisté upozorňují na rizika spojená s užíváním zábavní pyrotechniky

Několik vteřin neopatrnosti může váš život zcela změnit

KRAJ VYSOČINA – Konec roku s sebou vždy přináší zvýšený zájem veřejnosti o koupi výrobků zábavní pyrotechniky. Proto i policisté z Krajského ředitelství policie kraje Vysočina upozorňují na případná rizika spojená s užíváním pyrotechnických výrobků. Při používání zábavní pyrotechniky pravidelně dochází k řadě velmi tragických případů poškození zdraví i majetku s rozsáhlými důsledky pro osoby, které je zavinili.

Smrt, devastující zranění, těžké popáleniny, požár – to vše způsobuje zábavní pyrotechnika (pyrotechnické výrobky). Několik vteřin neopatrnosti může zcela změnit váš život, i život lidem ve vašem okolí.

Pyrotechnické výrobky používejte vždy na místě, kde nedojde k ohrožení osob a majetku, užívejte je pouze k účelu, ke kterému jsou vyrobeny a zásadně jen způsobem, který stanoví výrobce v přiloženém návodu. Nikdy před použitím těchto výrobků neužívejte alkohol a jiné psychotropní látky a vždy se řádně seznamte s funkcí konkrétního výrobku. Již pokus o rozebrání a úpravu těchto výrobků může mít fatální důsledky.

Nedovolenou úpravou či použitím výbušných komponentů pyrotechnického výrobku se můžete dopustit trestného činu nedovoleného ozbrojování dle § 279 odst. 3 zákona č. 40/2009 Sb. trestního zákoníku, za který může být pachatel potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let. V konečném důsledku může osoba nedovoleným zacházením se zábavní pyrotechnikou zapříčinit jinému usmrcení z nedbalosti, těžké ublížení na zdraví z nedbalosti či ublížení na zdraví z nedbalosti, ale také trestný čin poškození cizí věci.

Je důležité si také uvědomit, že ve všech výše uvedených případech jste odpovědní nejen z hlediska trestněprávního, ale též z hlediska občanskoprávního, kdy poškozením vůči pachatelům vzniká nárok na náhradu škody, která se může pohybovat v řádů několika set tisíc.

Zásady bezpečného užívání pyrotechnických výrobků:

  • Nikdy před použitím pyrotechnických výrobků neužívejte alkohol či drogy
  • Před použitím se řádně seznamte s funkcí výrobku
  • Nezkoušejte účinky výbuchu pyrotechnických výrobků na okolí
  • Zakoupené výrobky ukládejte mimo dosah dětí
  • Odpalujte pyrotechniku pouze na otevřeném prostranství, v bezpečné vzdálenosti

Rozdělení pyrotechnických výrobků – zábavní pyrotechniky

  • kategorie F1 – velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let, důležité je dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla jeden metr, nepatří sem petardy, baterie petard a zábleskové petardy. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít pouze uvnitř obytných budov.
  • kategorie F2 – málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně osm metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na omezených plochách.
  • kategorie F3 – výrobky představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí minimálně patnáct metrů. Tyto výrobky jsou pouze pro venkovní užití.
  • kategorie F4 – výrobky představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad, jako správní orgán v oblasti výbušnin.

Zvláštní kategorií je divadelní a ostatní pyrotechnické výrobky. Výrobce může uvádět na trh pouze pyrotechnické výrobky, splňující základní bezpečnostní požadavky, prokázané posouzením shody neboli odzkoušením. V České republice tuto činnost vykonává Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Výrobce na schválený pyrotechnický výrobek musí umístit označení „CE“ (Conformité Européenne – ověřovací označení) a český návod k bezpečnému použití.

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

oddělení tisku a prevence

kpt. Mgr. Martin Hron

koordinátor prevence kriminality

tel: 974 261 209

mobil: 725 103 451

e-mail: martin.hron@pcr.cz

Rohlik.cz - nově ve Velké Bíteši

2022-12-06a-rohlik