Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Kontakt pro podání žádosti o zápis občanů státu EU do seznamu voličů
30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Město a úřad > Projekty a dotace > Dotace Kraje Vysočina ve Velké Bíteši > Přechod pro chodce v ulici Lánice ve Velké Bíteši

Přechod pro chodce v ulici Lánice ve Velké BítešiSemafor na přechodu pro chodce

V ulici Lánice u mateřské školy byl dne 04.11.2013 uveden do provozu nový přechod pro chodce, jehož součástí je i dynamický chodecký zpomalovací semafor. Tento semafor je spolufinancován Krajem Vysočina v rámci Fondu Vysočiny, grantového programu „Bezpečná silnice 2013.“ Celkové náklady na provedení zpomalovacího semaforu, přechodu pro chodce a úpravu a doplnění chodníků navazujících na přechod činí 1.064.809 Kč. Náklady na zřízení samotného semaforu činí 781.529, z čehož výše dotace činí 247.197 Kč a představuje 31,63% nákladů na semafor. Tuto akci realizovala firma COLAS CZ, a.s. Více informací lze nalézt na stránce Ukončené veřejné zakázky

Dynamický zpomalovací semafor je zařízení omezující rychlost vozidel, která překračují povolený rychlostní limit. Jedná se o semafor, na kterém stabilně svítí červená. Pokud vozidlo přijíždí k semaforu povolenou rychlostí, t.j. 50 km/h, rozsvítí se zelená ještě dříve, než vozidlo musí zpomalit a vozidlo plynule pokračuje v jízdě. V případě, že vozidlo přijíždí vyšší než povolenou rychlostí, je identifikováno radarem a na semaforu zůstává svítit červená až do doby, než vozidlo zpomalí na povolenou rychlost.

Stav, kdy vozidlo není detekováno radarem, je řešen videodetekčním zařízením, které eliminuje problém s vozidly, která vjedou na komunikaci těsně před světelnou signalizací nebo jsou zastíněna protijedoucím kamionem. Součástí systému je i statistický modul, který zajišťuje sběr a přenos informací o projíždějících vozidlech. Vedení města požádalo Policii ČR o kontrolu jízdy na červenou na zpomalovacích semaforech u školky v Lánicích a na Vlkovské ulici.

Instalovaný semafor je zároveň poptávkový chodecký. To znamená, že po příchodu chodce k přechodu a po zmáčknutí chodeckého tlačítka semafor ve stanoveném časovém úseku zastaví dopravu v obou směrech a umožní chodci bezpečné přejití silnice. Přechod pro chodce zároveň splňuje požadavky na bezbariérové řešení.

Jsme přesvědčeni, že zpomalovací semafor přispěje ke zvýšení bezpečnosti chodců a zejména dětí, které se pohybují v okolí mateřské školy. Bude mít významný vliv na zklidnění dopravy v obou jízdních směrech a omezí hluk z dopravy. Příznivý vliv bude mít i na řidiče, které semafor donutí respektovat pravidla silničního provozu na vytížené silnici I/37.

Podpořil Kraj Vysočina

Ing. arch. Petr Ondráček
referent odboru majetkového
Městského úřadu Velká Bíteš


Menu

Fulltextové vyhledávání