Horní menu

Kalendář akcí

Po Út St Čt So Ne
29
Kontakt pro podání žádosti o zápis občanů státu EU do seznamu voličů
30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
Drobečková navigace

Úvod > Život ve městě > Aktuality > PČR - Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtu

PČR - Nevěřte neznámým lidem, kteří vás straší napadením účtuLogo PČR

Pozor na podvodníky, kteří se vydávají za pracovníky peněžních ústavů! 

Momentu překvapení a strachu o své úspory využívají podvodníci, kteří telefonují lidem s cílem je připravit o peníze. Nejčastěji tvrdí, že je účet v ohrožení, došlo ke zneužití údajů nebo se někdo neznámý snaží sjednat úvěr. Pachatelé jsou přesvědčiví a velmi rychle reagují, proto je nutné mít se na pozoru. Mohou se vydávat za pracovníky peněžních ústavů či finanční experty. V rámci přesvědčování mohou tvrdit, že informovali policii nebo se za policisty mohou vydávat s cílem podvedeného člověka v případě jeho pochybností zmanipulovat.

Buďte obezřetní a nedejte podvodníkům šanci vás připravit o vaše peníze.

S podvodníkem se setkal muž, kterého špatná zkušenost stála bezmála 150 tisíc korun. Na začátku byl telefonát od neznámého člověka, který se mu představil jako pracovník banky. Vylíčil muži pečlivě připravený smyšlený příběh o podezřelých peněžních transakcích, ke kterým na jeho účtu dochází. Následně ho kontaktoval další podvodník, potvrdil mu napadení účtu a jako „záchranné“ řešení mu vnutil převedení peněz na „speciální účet“. Podvedený muž ve stresové situaci a obavě o své úspory peníze odeslal a přišel tak o ně.

Další podvedenou je žena, kterou kontaktoval podvodník s tím, že se s ní chce domluvit na podrobnostech úvěru. Překvapená žena se ale ohradila, že o nic takového nežádala. Komunikaci poté převzal jiný muž vydávající se za pracovníka banky, ženu přesvědčil, aby peníze vybrala a poslala na nový účet pomocí zaslaných QR kódů prostřednictvím plateb přes bitcoinový automat.

Téměř 200 tisíc korun stála zkušenost s podvodníkem muže, kterému zatelefonoval pachatel s tím, že je zástupce banky a jeho účet se stal cílem hackera. Peníze dle něho bylo nutné okamžitě přemístit na jiné bankovní účty. Podvedený muž se nechal přesvědčit a o své peníze tak přišel.

Pokud se vám stane, že vám podvodník zavolá, myslete na to, že tento postup by váš bankovní ústav nikdy nezvolil, takže telefonické hrozby napadením účtu a nucení k nelogickým finančním transakcím je ze strany podvodníka jen snaha vás připravit o peníze.

Jak se podvodům bránit?

  • Nejednejte zbrkle, dejte si čas vše promyslet, nebo se poraďte s někým, kdo má od nastalé situace střízlivý odstup.
  • V případě pochybností si sami vyhledejte číslo, zavolejte svému finančnímu ústavu a vše si ověřte. Nikdy nevyužívejte zpětné volání nebo kontakt, který vám předal neznámý člověk.
  • Nesdělujte nikomu přihlašovací hesla či kódy a údaje k platební kartě.
  • Při platbách pečlivě kontrolujte, jaké transakce potvrzujete.
  • Neklikejte na odkazy zaslané lidmi, které osobně neznáte.  
  • Neinstalujte si programy/aplikace umožňující dálkový přístup do vaše zařízení.

 

Krajské ředitelství policie kraje Vysočina
Oddělení tisku a prevence
por. Bc. Jana Kroutilová
tisková mluvčí
tel: +420 974 266 207
mobil: +420 724 186 452
e-mail: jana.kroutilova@pcr.cz